Начало
Твоят БРОКЕР
Услуги
Партньори
Контакти
Полезни
Лични данни (GDPR)
Жалби
Сигнали
enru
Пътни полицаи проверяват с таблети
Източник: 24 часа

Интервю с Главен комисар Антон Антонов, началник-отдел Пътна полиция при Главна дирекция Охранителна полиция в МВР за вестник "24 часа"

- Г-н Антонов, ще спирате ли шофьорите по пътя към морето, или не, както обещахте преди дни?

- По магистралите и първокласните пътища вече се работи само с камери. Така че махнахме обикновените радари със снимачки. Водачите няма да се спират за скорост, но ще бъдат снимани. Хората трябва да знаят, че ако искат да бързат към морето, след това, като се върнат от почивка у дома, те ще получат честитката си с глоба от КАТ.

- Колко и къде са камерите по пътя към морето?

- Това зависи от разстановката на нарядите. Камерите не работят непрекъснато на едно и също място, а в зависимост от часовете и местата с по-голяма аварийност.

В момента автомобилите ни са 109 с български измерители, имаме и още 16 с други. Като прибавим и 24-те стационарни, които реално действат, имаме доста камери на пътя.

Вече са определени местатата, където да се сложат новите 173 радара. Те не са тайна. Ние не искаме да наказваме хората, а да намалим скоростта на пътя.

Към морето в момента работят камери при Пазарджик, Ихтиман, Пловдив, Стара Загора, Нова Загора, Бургас има една, която сложихме преди 3 месеца.

През изминалия уикенд станаха много тежки катастрофи, защото се засякоха няколко вида потоци от пътуващи, знаете, повечето хора почиват през август. Доста пътуват и към Гърция. Всеки си прави сметката да включи и почивните дни в периода на отпуската си. Затова очакваме и в събота и неделя трафикът да бъде голям.

Миналата неделя се засякоха отпуските и на турските граждани, които работят в ЕС. Движението от Калотина до Капитан Андреево се натовари изключително много. Въпреки това като годишна база убитите при катастрофи са по-малко с 49 в сравнение с миналата година. За жалост обаче предстои един труден месец - август, който винаги взима много жертви на пътя.

Затова в най-натоварените дни от седмицата като петък, събота и неделя, когато има много катастрофи, ще поставим допълнителни патрули по пътищата.

- Какво точно ще правят?

- На местата, където се образува задръстване, ще има екипи от полицаи, които да помагат на движението. Усилваме дежурствата на магистралата край Ямбол, на Петолъчката до Сливен, където ще има 24 часа екипи, и на Карнобат. Другите екипи ще са на входа на Бургас и по пътя към Южното Черноморие.

В посока София - Кулата пък 2 екипа ще са в края на магистралата, друг ще застане край Дупница. Този път е с най-много ранени при катастрофи, защото е двупосочен и с голям трафик. Нека хората да са по-предпазливи там. Все пак за всички е ясно, че високите глоби не могат да направят по-безопасно шофирането така, както по-добрата инфраструктура на пътя. Според статистиката само от новите участъци на магистралата, които се пуснаха, се надяваме да има поне от 3-ма до 6 човека по-малко загинали и 25-ма ранени.

- Какво ново предстои в Пътна полиция?

- В стратегията на МВР за автоматизацията и контролната дейност е записано, че обслужването на проверките трябва да става по електронен път. Проверките на пътя трябва да стават с помощта на мобилни устройства както например таблети, свързани с централизирана система.

По този начин ще се избегне излишното писане на хартия. Това е политика на министерството, а не е решение на един човек, така че в бъдеще и другите нарушения ще се записват от камери и така хората ще бъдат глобявани.

- Това значи ли, че всеки полицай ще има таблет?

- Всеки не, но един наряд ще има по едно устройство, което да е с база данни за проверка на шофьора,това е нещо нормално и става в другите държави. Не може обаче да стане бързо, а постепенно. Сега се забелязва тенденция актовете на хартия да намаляват за сметка на електронните фишове.

- Кога все пак полицаите ще започнат да ни проверяват с таблети?

- Първо трябва да се изгради системата, да се направи комуникационна среда и да се организира обслужване. Не може само да се вземе таблетът и готово. Необходима е единна система, в която ще може да се прави справка за миналите нарушения на водача, за отнети точки, платена "Гражданска отговорност" и т. н.

- През лятото увеличават ли се пияните и дрогирани шофьори? Имате ли проблем с дрегерите?

- Предстои да се купят още 200 алкотестера до края на година. Лятото се завишават пияните и дрогираните шофьори. В Бургаска област са установени най-много нарушения на водачи, употребили алкохол и наркотици. Там за 2 месеца бяха регистрирани 43 случая на дрогирани. В класацията после са София, и областите на Пловдив, Стара Загора, Сливен и Варна. В Бургас обаче има сериозно намаление на загиналите.

- Колко пари се събраха вече от електронни фишове за тази година?

- За първите 6 месеца са събрани над 7 млн. лв. Събираемостта на глобите е около 60%, добре е, но може и още. Трябва обаче да кажем, че много хора не си попълват коректно документите при плащане на глобите. Това създава проблем, защото така електронната система не може да отрази реално плащането.

- Тоест хората си мислят, че са се издължили, а излиза, че не е така?

- Необходимо е много внимателно да попълнят номера на фиша, ЕГН-то и точната сума. Това е задължително в платежните нареждания.

- Колко са те?

- На ден при нас пристигат по около три преписки. За месец бройката надхвърля 100.

- Кой плаща повече глоби - фирмите или обикновените хора. Кои са рекордьори?

- Има няколко хиляди, при които глобата е от 500 до 1000 лв. за скорост. Наскоро нарушител плати 900 лв., защото камерите са го заснели да кара през Велико Търново със 193 км/ч при ограничение 50 км/ч.

- Съгласете се, че има участъци от пътя, които са доста широки и прави, а в същото време са с ограничение 50 км/ч. Не мислите ли, че това дразни шофьорите?

- По преценка на кого тези участъци са безопасни?

- На обикновените шофьори.

- Всеки път минава през проектиране и има паспорт от проектант, който е пресметнал с каква скорост да се кара. Трябва да признаем обаче, че наистина има такива знаци, които са останали на пътя след ремонт и трябва да се махнат. Затова е добре хората да съобщават в близките общински служби, които са собственици на пътя.

- И какво ако се съобщи, има ли реален механизъм, който да проработи и такъв знак да се премахне?

- Има разбира се.

- През това време обаче камера снима и валят глоби?

- Абсолютно всички камери са поставени на места, където има голяма концентрация на катастрофи. Къде е тази лоша камера, която снима добрите шофьори? Кажете ми едно място, където е сложена камера до знак, който е фалшив!

- Много шофьори се оплакват от чакащите ги в засада катаджии, скрити в храстите. Докога ще продължава тази практика?

- Искам да ви попитам къде важат правилата? Там, където има пътни полицаи, или по принцип навсякъде? Това ли дразни шофьорите? Получава се, че там, където има униформени служители, ние ще спазваме правилата, а през останалото време, ще си караме по наша преценка.

Ограничението е 50 км/ч, но ние ще си караме със 100 км/ч, защото пътят е широк. Правилата са създадени да се спазват навсякъде. А за примерните шофьори нямат значение размерът на глобите и броят на камерите.

- Знаетели за колко време ще стигне до морето шофьор, който спазва правилата?

- Това е инфраструктурата, с която разполагаме. Магистралата е много добра и не е толкова бавно.

- Пословична е зависимостта между катаджиите и рушветите...

- Затова сега има камери и пращаме снимките и електронните фишове на водачите. Така има отлив от корупционна среда. Рушвет има там, където има неясни правила.

- На какво ниво според вас е дисциплината ни на пътя?

- Лошо. Хората карат бързо. Не са малко тези, които не спазват правилата. Има случаи, когато някой се опитва да се договори със служител и като не успее, казва, че патрулът бил в храстите. И двете страни трябва да изпълнят ангажиментите си.

- Какво трябва да знаят шофьорите, преди да тръгнат на път към морето?

- Моля хората да поемат на път отпочинали, нека спазват скоростните режими и да не изпреварват, ако не са сигурни в маневрата. Много от шофьорите на товарните автомобили са забравили, че има текст от закона, според който те са задължени при образуване на колона зад тях да отбият встрани и да пропуснат колите. За такова нарушение глобата е 50 лв., не е много, но е достатъчна. Трябва задължително да се оставя и пространство между два тира, за да може да влезе кола. Това е една от най-рисковите ситуации.

Друг голям проблем са мотористите. Те масово карат без книжки и каски. Може ли 40-годишни мъже да се качват на мотори без книжка и без каска и да се ударят в стълб. Извинявайте, но това е пълна безотговорност. За да стигнат до морето, нека да тръгнат по-рано, да спират да почиват, да не се изнервят, когато карат зад някой по-бавен. И още нещо - движението на селскостопански машини и каруци е забранено вече по първокласните пътища. Предстоят черният август и септември, така че внимавайте.

И-мейл

Парола
Вход        
Регистрация
Забравена парола

Създаден от IBS