
Източник: Capital.bg / Константин Николов
Когато числата говорят, и боговете мълчат. Така можем да перифразираме известната поговорка, ако става дума за пазара на нови коли в България. А фактите са безжалостни. Спад от над 55% през 2009 г. и още 27% през 2010 г. Някои вносители продължават да предлагат всякакви отстъпки само и само да продадат нещо. Други са далеч по-умерени в офертите си и чакат бурята да отмине. В същото време все повече клиенти решават да си купят употребявани автомобили.
Данните на Асоциацията на автомобилните производители и техните оторизирани представители в България показват, че през 2010 г. са продадени малко над 18 000 леки и лекотоварни автомобили спрямо почти 26 000 през предходната, за която всички се надяваха да е дъното на кризата (виж таблицата). "Изминалата 2010 беше най-тежката година за автомобилния бранш, откакто "Порше БГ" присъства на българския пазар. Нивата на продажби достигнаха стойностите от 2003 г.", заяви пред "Капитал" Томас Рушицка, изпълнителен директор на "Порше БГ", официален вносител на Volkswagen и Audi в България. "За наше огромно съжаление 2010 се оказа дори по-трудна от предходната 2009," е мнението и на Бернар Нувиал, генерален директор на "Рено Нисан България".

Според представители на сектора данните за миналата година дори са още по-ниски, тъй като не отразяват точния размер на пазара. "Реалният пазар на леки автомобили (без лекотоварни) според наши проучвания е 12 000 леки автомобила спрямо официалните над 15 000", твърди Томас Рушицка. Според Александър Костадинов, директор маркетинг и продажби в "Мото-Пфое", вносител на Ford, Volvo, Jaguar и Land Rover, липсващата част е изнесена към трети държави. Подобни "бележки под линия" правят срива на пазара далеч по-сериозен.
Причините за продължаващия спад са добре известни. В условията на криза потребителите и фирмите свиха разходите си до минимум и покупката на нова кола остана на заден план. За да привлекат останалите клиенти, още през 2009 г. вносителите започнаха да предлагат отстъпки до 30% за многото си автомобили на склад. Такива промоции имаше и през 2010 г., макар и по-ограничени. Според вносители складовите наличности вече са почти разпродадени.
"Тези необосновано ниски цени са пагубни за сектора, защото много от фирмите продават на чиста загуба. Дългосрочно това ще се отрази на качеството на предлаганите услуги, тъй като компаниите не генерират нужните пари за обучение на персонал, разширяване на сервизната база, наличност на резервни части, маркетингови услуги и т.н.", казва Александър Костадинов. Той добавя, че когато някои играчи започват да изкривяват пазара, останалите не могат да стоят безучастни, защото ще загубят позиции. Томас Рушицка от "Порше БГ" прогнозира, че ниските цени няма да бъдат толкова актуални през тази година, тъй като в световен мащаб в момента производството на автомобили не може да отговори на търсенето на пазара.
Надежди за по-добра година
Въпреки трудните последни 24 месеца в бранша силно се надяват настоящата година да е по-добра. "Раздвижване в търсенето се забеляза през последните три месеца на годината. Традицията за ръст в продажбите около коледните празници се възроди, но е рано да се каже дали това ще е тенденцията и през 2011 г.", смята Надя Божкова, търговски директор на София Франс Ауто, официален вносител на Peugeot за България. "Ако отбележим един минимален ръст между 5 и 10%, ще е показателно, че вървим нагоре", казва Александър Костадинов. Той припомня, че самият пазар е отражение на икономиката и на потребителското доверие, и когато клиентите усетят някаква сигурност за бъдещето си, ще започнат отново да мислят и за покупка на автомобил. Не на последно място стои и кредитната политика на финансовите институции и лизинговите къщи, които през последните две години напълно разбираемо затегнаха условията по отпускане на заеми.
И докато по света производителите са все по-оптимистично настроени за тази година, у нас фирмите остават предпазливи. "Volkswagen Group продаде 7 милиона автомобила през 2010, което е рекорд. Но световните тенденции не важат за България в момента. Не мога да твърдя, че очакваме значително възстановяване на пазара. Положителните ни очакванията са в посока на фирмените сделки, както и в провеждането на търгове за автопарка на държавните институции, които през тази година не се състояха", казва Томас Рушицка. В годините на растеж поръчките от държавата бяха значителни като доставката на автомобили Opel за МВР и договора на Daimler с армията. През изминалата година единствената голяма поръчка беше откритият търг за доставчик на "Гранична полиция", спечелен от Land Rover.
"В Европа автомобилният пазар завърши годината с 3.8% спад спрямо 2009. Но през 2009 г., в разгара на кризата, почти всички европейските правителства подпомогнаха сектора с правителствени екологични програми, чрез които стимулираха покупката на нов автомобил. Така че въпреки този спад, можем да говорим за възстановяване на автосектора в Европа. В България нямаше такива мерки, така че всеки вносител разчита на собствени сили и подкрепа от производителя. Надявам се икономическата ситуация у нас да даде основание за раздвижване на пазара", казва и Надя Божкова.
Съвсем естествено в период на криза най-устойчив остана сегментът на малките и компактни коли, които са и най-евтини и икономични. "Този сегмент заема около 30% от пазара. Съотношението продукт/цена в него съвпадат в най-голяма степен с търсенето на пазара, там е и най-голямото предлагане", казва Нели Найденова, маркетинг мениджър в "Ауто Италия", официален вносител за България на Fiat и Lancia. Решилите се на покупка са далеч по-внимателни в избора си и все по-често залагат на модели с по-ниско ниво на оборудване. "Забелязва се една по-голяма предпазливост и прагматичност при избора на автомобил", смята Бернар Нувиал, генерален директор на "Рено Нисан България".
На другият полюс е лекотоварният сегмент, който през последните години беше най-ударен. Фирмите затегнаха финансите си и все още предпочитат да ремонтират по-старите си машини, вместо да купуват нови. Този сегмент е и своеобразен показател за състоянието на компаниите у нас и ще даде сигнал за някакво възстановяване на бизнеса при евентуално съживяване на продажбите.
На фона на слабата 2010 г. за пазара на нови автомобили голям брой клиенти предпочетоха да заложат на употребявана кола: или от върнат лизинг, или внос от Западна Европа. "Забелязва се тенденция за търсене на автомобили на възраст до 4 години. Немалко клиенти, търсещи нов автомобил, се обръщат и към офертите в лизинговите компании. Това неминуемо е още един фактор, който влияе върху развитието на пазара на нови автомобили в България", казва Нели Найденова от "Ауто Италия". Според обявени през 2010 г. данни почти всяка шеста кола на кредит се връща на продавача. През 2009 и 2010 г. паркингите на официалните вносители и лизингови къщи се напълниха с върнати коли, които бяха пуснати на силно занижени цени.
"Никога не съм очаквал подобен възход", казва и Любомир Доросиев, зам.-председател на Асоциацията на вносителите на автомобили и собственик на автокъща. Организацията не води точна статистика за всичките продадени коли, а до редакционното приключване на броя КАТ не предостави данни за регистрираните автомобили през 2010 г. Но Доросиев допълва, че ако през януари 2009 г. е продавал едва два автомобила, през 2010 г. броят им е бил 13. Доросиев твърди, че все повече потенциални купувачи на нови коли са се насочили към пазара на употребявани автомобили. "Ценовата гама за добър автомобил втора ръка е между 7000 и 25 000 - 30 000 лв. Става въпрос за коли на до четири години", казва бизнесменът.
Думите му за растеж на този пазар се потвърждава и от официалните вносители. "През миналата година отбелязахме 60% ръст на продажбите на употребявани автомобили Peugeot. Това се дължи както на променената нагласа на потребителя в условия на криза, така и на изгодните ни търговски условия: добро съотношение между качество и цена, гаранция на автомобилите до 6 месеца или 6000 км", коментира Надя Божкова от "София Франс Ауто".
В зависимост от изминалите километри и години цените на употребяваните автомобили започват с над 30% намаление от продажната им цена като нови. Офертите на официалните вносители са с пълна сервизна история и поддръжка и възможност за лизинг. А според Доросиев в автокъщите човек може да намери кола с добър пробег до четири години на стойност около 30% от цената на нова. Той твърди, че повечето търговци внасят по-нови автомобили и "трошките" за 3000 лв. са останали в миналото. За тази година той се надява продажбите най-малко да останат на нивата си от 2010 г.
През последната година цените на внасяните от Западна Европа возила отбелязаха леко повишение. Според Доросиев скокът е около 10% и се дължи на навлизането на пазара на по-платежоспособни купувачи от Чехия и Полша, които предлагат повече пари на продавачите в Италия и Германия. "Кола, която е струвала 5000 евро, те я купуват за 5500. Засега издържаме, защото много от нас имат дългогодишни отношения с тези продавачи и сме купували много от тях", твърди бизнесменът. От ноември все повече автокъщи издават и тримесечна гаранция на купуваните от тях коли, което също води до леко повишение на цените. Мярката на Министерството на транспорта и АВА няма задължителен характер и не се прилага от всички играчи на пазара. Този вид гаранция носи със себе си определени разходи като смяна на ремъци, ролки и накладки, уточнява Доросиев. Той съветва клиентите си да купуват автомобил, който им е по джоба и няма да ги натоварва финансово през следващите години.
Официалните вносители искат да забравят изминалата 2010 г. колкото се може по-скоро, докато автокъщите, които работят със Западна Европа, се надяват продажбите да продължат. Може би един хубав ден, когато всички бъдат доволни, ще е знак, че кризата е отминала.
|